No icon

patlican-kebabi-ve-ciger-urfa-ya-tescilleniyor

Patlıcan Kebabı ve Ciğer Urfa'ya Tescilleniyor

Medeniyetler beşiği Şanlıurfa'nın değerlerinin bir bir başka bölge ve şehirler tarafından tescillenmesinin ardından harekete geçen yetkililer bu defa elini çabuk tutarak Urfa'ya özgü lezzet olan Ciğer kebabı ile Patlıcanlı kebabının tescilini alıyor haberi Türk Patent Enstitüsü başkanı Prof. Dr. Habip ASAN sosyal medya hesabından duyurdu.

Coğrafi işaretler ve ülkemiz açısından önemi, sınai mülkiyet kanunu ve başvuru esasları, tescilli coğrafi işaretlerin denetimi ve AB tescil süreçleri, Şanlıurfa’da tescil edilen ve başvurusu yapılan, yapılabilecek coğrafi işaretler ile ilgili değerlendirmeler ile tescil ettirilen Birecik patlıcanı ve Urfa ekşilisi tescil belgesinin de verildiği çalıştay  geçtiğimiz günlerde Urfa’da yapılmış ve sonuçları ile herkesi memnun etti.
 
 Yöresel değerleri ekonomiye kazandıran ve daha da önemlisi bunları yaşatarak gelecek nesillere aktarmayı sağlayan coğrafi işaretler, özellikle Urfa gibi zengin bir kültür mirasına sahip bir yerde konuşulması,tartışılması hiç şüphesiz çok önemlidir.
 
Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar ve sevindirici gelişmeler, coğrafi işaret tescili konusunun kağıt üzerinde kalmadığını da göstermektedir, nitekim bugün Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın bu açıklaması konunun önemine işarettir.
Urfanın birçok ürünü hala tescil edilmeyi beklerken ara ara böyle çalışmaların hızlandırılmasının gerektiğini dile getiren Urfalılar  “Patlıcanlı kebap ile ciğer kebabın”  bir an önce tescillenmesini ardından da yirmiden fazla çeşit diğer yiyecek ve gıdaların da tescillenmesini istedi.

Kaynak Urfa com

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: