No icon

Han-El Barur Kervansarayı

Han-El Barur Kervansarayı

Şanlıurfa'ya Bağlı Harran İlçesine 20 km Mesafede bulunan tarihi yapı geçmişi olduğu kadar ismi ile de oldukça ilginç bir yapı. İsmi üzerinde durulacak olursa "Han-el Barur" Barur kelimesi arapça da koyun keçi dışkısı Türkçe ismini pek az insanın bildiği üzere "kığ" olarak geçsede günümüzde pek bu isim bilinmez! Neyse dönelim konumuza "kığ" olarak bilinen keçi ve koyun dışkısına arapça Barur ismi veriliyor. Yani kervansarayın ismi Türkçe de "kığ hanı" olarak çevriliyor. 

Bölgeyi bilen tarihçilerin anlattığına göre söz konusu hanı yaptıran adam bölgenin en zengin ve cömert adamlarından birisi ve Han'a dinlenme amacı ile gelen konuklara uçsuz bucaksız üzüm bağlarından toplanıp getirilen üzümlerin kuru üzüm haline getirildikten sonra Han'ın mutfak kısmında bulunan odalarda muhafaza altına alınan Kuru üzümlerden ikram edilir ve bu kuru üzüm Han'a gelen yolculara yol azığı olarak ta ayrıca ikram edilirmiş en önemlisi ise söz konusu kuru üzüm ikramı karşılığında her hangi bir ücret alınmaması. 

Bir süre sonra Han'ın sahibi olan adam hastalanır ve evlatlarını etrafına toplar onlara nasihatlerde bulunur. Han sahibi evlatlarına "Evlatlarım eğer sizlerde babanız gibi eli açık ve cömert olursanız bu saltanatınız böyle devam eder ancak cimrilik edip ücretsiz yaptığım ikramlardan ücret almaya kalkışırsanız bu sizin için zillet olur ve bu Kuru Üzüm depoları kığ (bilye şeklindeki koyun, keçi dışkısı) ile dolar ne siz nede buraya gelecek konuklar bundan istifade edebilir" demi evlatları her ne kadar babalarına aç gözlülük ve cimrilik yapmayacaklarına söz verdiyse de sözlerinde durmadı ve kuru üzümleri ikram etmek yerine satıp para kazanma derdine düştüler. 

Hal böyle olunca bir süre sonra önce üzüm bağları kurudu sonra Han'a gelen yolcu sayısında günden güne düşüş yaşandı ve geçimlerini bu Han üzerinden yapamayacağını anlayan kardeşler Han'ı kapatma kararı alır ve kısa süre sonra Han kyun ve keçi ahırına dönüştürülür. bir zamanlar Kuru Üzüm ile dolu olan odalarda artık Türkçe Kığ Arapça Barur diye adlandırılan Koyun ve keçi dışkısı ile doldurulmaya başlandı. Bu olay üzerine Han'ın ismi Han-el Barur olarak anılmaya başlandı ve günümüze de bu isim ile geldi. 

 

 

Harran'ı n 20 km . güneydoğusundaki Göktaş Köyü'nde bulunan Eyyubiler dönemine ait bu kervansaray, kısmen harap durumdadır. Tektek Dağları olarak anılan dağlık bölgede Harran-Bağdat yolu güzergâhında bulunan kervansaray, giriş kapısı, köşe kuleleri, payanda kuleler, mescit (1993'de restore edilip kullanıma açılmıştır), hamam, yazlık ve kışlık bölümleri ile Anadolu Selçuklu kervansaraylarının tüm özelliklerini taşır. 43.30x44.80 metre ölçülerinde kareye yakın bir avluyu çevreleyen kervansaray, yazlık ve kışlık mekânlardan oluşur.

 

 

Biri kuzeyde, diğ eri de batıda olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre bu kervansaray, İsa oğlu el-Hac Hüsameddin Ali H.626/M. 1228-1229 senesinde yaptırıldığı yazılıdır. Bu tarihlerde bölgeye Eyyubilerin hakim olduğu düşünülecek olunursa kervansarayın Eyyubiler döneminde 1228 yılında yapıldığı anlaşılır.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: