No icon

Mehmet Akif Baybostancı

Mehmet Akif Baybostancı

1940 yılında Şanlıurfa’da doğdu.1947 yılında ilköğrenimini tamamladı.1952-1957 yılları arasında Şanlıurfa San’at Okulu’ndan mezun oldu 1960-1961 yılları arasında vatani görevini Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde asteğmen olarak tamamladı.1962 yılında öğretmen olarak göreve başladı.

1994 yılında öğretmenlik mesleğinden emekliye ayrıldı.Mehmet Akif Baybostancı öğretmenlik yıllarında Şanlıurfa müziği ile ilgilendi.Müzikle her zaman iç içe olan Mehmet Akif Baybostancı cümbüş ve keman enstürmanlarını da en güzel şekilde icra etmiştir.

Akif Hoca mevlithanlık yaptığı dönemde Halil Uzungöl ( Halil Hafız ) Ahmet Uzungöl (Ahmet Hafız) ,İbrahim Karataş ( Şıh İbrahim), Şevki Altıngöz (Şevki Hafız ) ve Osman Aydın (Dede Osman) ile birlikte mevlit icra etmişlerdir.Bununla birlikte mahalli kasetleri de mevcuttur.

Mehmet Akif Baybostancı Türküleri

Derman Aradım Derdime,

Aşkınla Yak Kül Et Beni

Dünya Kimseye Kalmaz

Olmuşsun Dünyaya Hayran

Acem Aşiran (Gazel)

Ne Gam Yersin Be Hey Günahkar

Daha Nice eserler bırakarak gerisinden gelenlere ışık olmuştur.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: