No icon

Nuri Başaran (Nuri Hafız)

Nuri Başaran (Nuri Hafız)

1900 yılında Şanlıurfa’da doğdu .Çocuk yaşlarda Kur’an Kerim hafızı oldu.Gençlik dönemlerinde musıki ile ilgilendi .O devrin mevlithanlarından mevlidi de öğrenip mevlüthan oldu.70 yaşlarında vefat etmiştir.Şanlırfa’da musıki ustalığıyla çok önemli bir yere sahiptir.1926 yılında Muzaffer Sarısözen ‘in yaptığı derleme çalışmasında çeşitli türkü ve hoyrat derlemiştir.

Şanılurfa'da yapılan eğlence, düğün, kına ve asbap gecelerine belirli gruplar katılıp buralarda müzik icra ederler. Eğlence meclislerinde şarkı, türkü, hoyrat ve gazel okunur. Çeşitli meclislerde müzik icra eden bu guruplara Şanlıurfa'da "Takım" adı verilir. Her takım kendi ustasının veya kurucusunun adı ile söylenir. 
Nuri Başaran (Hec Nuri Hafız) Kendi kurduğu mevlithan grubuna adını vermiş ve uzun müddet düğün ve benzeri yerlerde sanatını icra etme fırsatı bulmuştur.

Arşivlerde pek bulunmasa da günümüzde bilinen eserleri şu şekilde sıralanır.

  1. Ben sıhmamı al isterem
  2. İndim kuyun dibine,
  3. Pencereden kar geliyor (UH),
  4. Çadır kurdum düzlere,
  5. Divan hoyratı
  6. Yine doğdu güneşler 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: