No icon

Kemeli Pilav

Urfa Kemeli Pilavı

Urfa'ya has yemeklerden bir tanesi daha hem ekonomik olması hemde pratik olmasından dolayı gündelik hayatta sık sık yapılan yemeklerden bir tanesidir. Kemeli Pilav özellikle yöre kadınlarının kurtarıcısı olarak bilinir. Bunun sebebi ise hem yemekte et kullanılmadığı için ekonomik olması hem lezzetli olması hemde yapılışı fazla zaman almaması olarak biliniyor. Yemeğimizin genel olarak tarifi aşağıda belirtilmiştir.

Kemeli Pilav

Malzemeler


 

4 Kişilik

2 su bardağı pirinç

300 gr kuşbaşı et

2 yemek kaşığı salça

½ kg keme

1 büyük kuru soğan

3 yemek kaşığı sadeyağ

1 çay kaşığı karabiber

4 bardak su

Tuz

Hazırlanışı


Tencereye etler konularak pişirilir. İki yemek kaşığı sade yağda, yumuşayan etler bir-iki çevrilir, ince kıyılmış soğanlar ilave edilir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Pirinçler yıkanıp tencereye alınır, kavrulur, pirinçlere iki kaşık salça ilave edilip kavrulmaya devam edilir, sonra dört bardak su, tuz ve karabiber ilave edilerek pilav kısık ateşte pişirilir. Keme temizlenerek yıkanır, küçük kuşbaşı olarak doğrandıktan sonra geride kalan yağda, tavada hafif ateşte kavrulur. Tuz ve karabiber ilave edilir, pilavın içerisine karıştırılarak servis tabağına alınır, bostanayla yenilir. Afiyet olsun.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: