No icon

Bayramda Yediğinize İçtiğinize Dikkat Etmelisiniz

Bayramda Yediğinize İçtiğinize Dikkat Etmelisiniz

Bir mübarek Ramazan Ayını daha geride bırakmak üzere olduğumuz bu günlerde dikkat etmemiz gereken çok önemli detaylar var! Örneğin bir ay boyunca açlık ve susuzluk akabinde gelen bayram, Bayramda gezmeler ikramlar tatlılar derken kantarın topuzu birz kaçıyor! tabi bu durum sağlığımızı önemli ölçüde etkiliyor. Uzman görüşlerine başvurduğumuzda ise "Katarın Topuzu Biraz Kaçıyor" kelimesinin aslında ne kadar tehlikeli olduğunu bize anlatmaya yetiyor.

 

 

Uzmanlara göre Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiklerine dikkat çeken uzmanlar, bazı kişilerin hala kendilerini oruç tutuyor zannederken, bazı kişilerin ise 'oruç bitti şimdi yeme zamanı' diyerek aşırı miktarda besin tükettiklerine işaret ediyor.

Özellikle bir ay boyunca bu uzun günlerde oruç tutmuş kişileri beslenme konusunda uyaran uzmanlar, bayram ve sonrasında aşırı yemek yeme ile bir takım sağlık sorunlarının da kaçınılmaz olduğunun belirtiyor. Bunların en önemlisinin hazımsızlık ve mide problemleri olduğunu ifade eden uzmanlar, ayrıca gelenek üzere bayramda tatlı tüketiminin de arttığını ve yine sağlık sorunları yaşandığını dile getiriyorlar.

Bayramların olmazsa olmazı ikramlar konusunda da ciddi uyarılarda bulunan uzmanlar, "Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Bayramın zehir olmaması için yediğinize içtiğinize dikkat ederek bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlarada balıklama dalmamak yine kantarın topuzunu kaçırmamak gerektiğini belirtiyor.

Ramazan Bayramı ve sonrasında sağlıklı beslenmeye yönelik önerilerde de bulunan beslenme uzmanları, "Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir.

 

 

Ramazan Bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 2-2,5 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir. Ramazan ayı süresince oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından mevsiminde bol sebze ve meyve tüketimi önemlidir" ifadelerini kullandı.

 

 

Kronik hastalar, çocuklar ve yaşlıların beslenmeleri konusunda da uyarılarda bulunan beslenme ve diyet uzmanları, "Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, besin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri, bitki çaylarını tercih etmeleri, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir" şeklinde konuştu. 

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: