No icon

Sünnet İçin Doğru Zaman Seçmek Gerek

Sünnet İçin Doğru Zaman Seçmek Gerek

Sünnet konusunda doğru zaman ve koşulların en önemli faktörleri oluşturduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Soyupak, halk arasında basit bir işlem gibi görülse de sünnetin cerrahi bir müdahale olduğunu söyledi, “Her türlü müdahalede olduğu gibi sünnetin de tam steril bir ameliyathane ortamında ve uzman bir hekim tarafından yapılması çok önemli. Enfeksiyon riski ve bir sorun anında müdahale yapılabilmesi için bu gereklidir” dedi. 

2-6 YAŞ ARASINDAKİ ACİL DURUMLARDA GENEL ANESTEZİ ŞART

Çocuk açısından zamanlama olarak sünnetin 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrasında yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Soyupak, “Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde veya 6 yaşından sonra yapılmasını önermekteler. Bunun dışında acil nedenlerden dolayı bu yaş aralığında sünnet yapılan çocukların psikolojik gelişimleri açısından mutlaka genel anestezi altında, hatırlamayacakları şekilde yapılması yararlı olacaktır” diye konuştu.

“YAZ AYLARI SÜNNET İÇİN DAHA UYGUN”

Sünnet işlemi sırasında oluşabilecek bir hatanın olası etkileri ileride telafisi zor sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle sünnet öncesinde çocuğun iyice muayene edilerek doğumsal bir anomali riskinin olup olmadığına bakılması gerektiğini aktaran Prof. Soyupak, “Cerrahi müdahale öncesi olası tüm risklerin doktor tarafından değerlendirilmesi önem taşıyor. Ayrıca yaranın açık tutulabilmesinin iyileşmeyi hızlandırması nedeniyle sünnetin yaz mevsiminde yaptırılması da önerilebilir” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - /opt/cpanel/ea-php55/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: